TCI EXPO 2017 and Previous Student Scores



Questions?

Student Career Days 2017 - Skills Competition Results

Click here to download specific scoring information.

Individual Event First Place Finishers

Safety Gear Check

Vocational Division Darren Maddox Crossing School of Business and Entrepreneurship
Collegiate Division Edward Oehlman Purdue University

Belayed Scramble

Vocational Men’s Jalen Sanders Kent Roosevelt High School
Vocational Women's Erin Rockwell Kent Roosevelt High School
Collegiate Men’s Jackson Chandler Brigham Young University
Collegiate Women’s Ellie Taylor Brigham Young University

Work Climb

Vocational Men’s Zane Drake Upper Valley Career Center
Vocational Women's Dakotha Johnston Kent Roosevelt High School
Collegiate Men’s Blake Russ Milwaukee Area Technical College
Collegiate Women’s Lana Welford Stephen Austin State University

Overall Competition (all three events)

3rd Place

Vocational Men’s Jalen Sanders Kent Roosevelt High School
Vocational Women's Helena Esparza Kent Roosevelt High School
Collegiate Men’s Linus Glady Cuyahoga Community College
Collegiate Women’s Johanna Smith Milwaukee Area Technical College

2nd Place

Vocational Men’s Darren Maddox Crossing School of Business and Entrepreneurship
Vocational Women's Dakotha Johnston Kent Roosevelt High School
Collegiate Men’s Jackson Chandler Brigham Young University
Collegiate Women’s Ellie Taylor Brigham Young University

1st Place

Vocational Men’s Shane Brett Kent Roosevelt High School
Vocational Women's Erin Rockwell Kent Roosevelt High School
Collegiate Men’s Blake Russ Milwaukee Area Technical College
Collegiate Women’s Laura Mantin Humber College

2016 Scores

Individual Event First Place Finishers

Safety Gear Check

Vocational Division Steven Romano Wamogo
Collegiate Division Quinhn Johnson U.W. – Stevens Point

Belayed Scramble

Vocational Men’s Drake Martin The Crossing School
Vocational Women's Alexandra Scatena Wamogo
Collegiate Men’s John Hawkins Alamance Community College
Collegiate Women’s Johanna Smith Milwaukee Area Technical College

Work Climb

Vocational Men’s Darren Maddox The Crossing School
Vocational Women's Tabitha Kennedy Wamogo
Collegiate Men’s Sam Neterval-Quiel Milwaukee Area Technical College
Collegiate Women’s Molly Groth Milwaukee Area Technical College

Overall Competition (all three events)

3rd Place

Vocational Men’s Steven Romano Wamogo
Vocational Women's Tabitha Kennedy Wamogo
Collegiate Men’s Evan Watkins Purdue
Collegiate Women’s Sarah Abercrombie Purdue

2nd Place

Vocational Men’s Darren Maddox The Crossing School
Vocational Women's Rachelle Talbot Wamogo
Collegiate Men’s Sam Neterval-Quiel Milwaukee Area Technical College
Collegiate Women’s Molly Groth Milwaukee Area Technical College

1st Place

Vocational Men’s Drake Martin The Crossing School
Vocational Women's Alexandra Scatena Wamogo
Collegiate Men’s Linus Glady Cuyahoga Community College
Collegiate Women’s Johanna Smith Milwaukee Area Technical College

 

2015 Scores

Click here to download specific scoring information.

Individual Event First Place Finishers

Knowledge Exam

Vocational Division Mark Schlamersdorf The Crossing School
Women's Division Elizabeth Trott Alamance Community College
Collegiate Division Linus Glady Cuyahoga College

Safety Gear Check

Vocational Division Glenn Deabner Great Onyx Job Corps
Women's Division Isabel Harger Warren Wilson College
Collegiate Division Jacop Olp Mid State Technical College

Throwline

Vocational Division Tyler Hoover Great Onyx Job Corps
Women's Division Sydney Grange Warren Wilson College
Collegiate Division Gatlin Hinesley Purdue University

Belayed Scramble

Vocational Division Glenn Deabner Great Onyx Job Corps
Women's Division Beryl Shepley Warren Wilson College
Collegiate Division Evan Mercier Warren Wilson College

Work Climb

Vocational Division Tyler Hoover Great Onyx Job Corps
Women's Division Aree Anna Dezort Mid State Technical College
Collegiate Division Casey Johnson Purdue University

Overall Competition (all five events)

3rd Place

Vocational Division Glenn Deabner Great Onyx Job Corps
Women's Division  Erin Hipskind The Crossing School
Collegiate Division Casey Johnson Purdue University

2nd Place

Vocational Division Darren Maddox The Crossing School
Women's Division Isabel Harger Warren Wilson College
Collegiate Division Gatlin Hinesley Purdue University

1st Place

Vocational Division Trenton Gill The Crossing School
Women's Division Aree Anna Dezort Mid State Technical College
Collegiate Division Quintin Johnson Mid State Technical College

 

2014 Scores

Click here to download specific scoring information.

Individual Event First Place Finishers

Work Climb

Vocational Division Matt Habershaw, Bristol Aggie (78.5)
Collegiate Women's Division Nicolette Eicholtz, UMass (83.5)
Collegiate Men's Division Casey Johnson, Purdue (98.5)

Throw Line

Vocational Division Zachary Medeiros, Bristol Aggie (20)

Collegiate Women's Division

Sierra Darnell, University of Tennessee (12)
Samantha Michaud, Bristol Aggie (12)
Elizabeth Metzler, Warren Wilson (12)
Collegiate Men's Division Casey Johnson, Purdue (20)

Belayed Scramble

Vocational Division Harold Colon, Northlands (20)
Collegiate Women's Division Beryl Shepley, Warren Wilson (20)
Collegiate Men's Division Casey Johnson, Purdue (20)

Safety Gear Check

Vocational Division Sam Schunk, PNW BOCES (17)
Collegiate Women's Division Nicolette Eicholtz, UMass (17)
Collegiate Men's Division Robert Golden, UMass (19)

Written Exam

Vocational Division Zachary Medeiros, Bristol Aggie (54)
Collegiate Women's Division Tahani Lyman, MATC (59)
Collegiate Men's Division Brodi Kelley, BYU-Utah (64)

Overall Competition (all five events)

3rd Place

Vocational Division Sam Schunk, PNW BOCES (152)
Collegiate Women's Division Sierra Darnell, University of Tennessee (148)
Collegiate Men's Division Kyle Krolicki, MATC (193)

2nd Place

Vocational Division Matt Habershaw, Bristol Aggie (158)
Collegiate Women's Division Isabel Harger, Warren Wilson (149)
Collegiate Men's Division Phil Kocha, Mid-State Tech (197)

1st Place

Vocational Division Harold Colon, Northlands (159)
Collegiate Women's Division Nicolette Eicholtz, UMass (165)
Collegiate Men's Division Casey Johnson, Purdue (202)

 

2013 Scores

To request specific scoring information please contact Peter Gerstenberger.

Individual Event First Place Finishers

Work Climb

Vocational Division Josiah Nolan, Northlands Job Corps (95)
Collegiate Women’s Division Kerstyn Perrett, Mid State Technical College (95)
Collegiate Men’s Division Sean Davison, University of Wisconsin - Stevens Point (96)

Throw Line

Vocational Division Josiah Nolan, Northlands Job Corps (12)
Collegiate Women’s Division Meagan Huber, Brigham Young University (12)
Collegiate Men’s Division Tyler Hoffman, Penn State University (20, 4:30)

Belayed Scramble

Vocational Division Stephan Moore, Northlands Job Corps (20)
Collegiate Women’s Division Katie Hawkins, Brigham Young University (20)
Collegiate Men’s Division Michael Bradley, Utah State University (20)

Safety Gear Check

Vocational Division Josiah Nolan, Northlands Job Corps (16)
Collegiate Women’s Division Tara O’Meallain, Mid State Technical College (18)
Collegiate Men’s Division Bryce Crunkilton, Mid State Technical College (19)

Knowledge Exam

Vocational Division Roger Bogdhan, Northlands Job Corps (74)
Collegiate Women’s Division Katie Hawkins, Brigham Young University (71)
Collegiate Men’s Division Brigg Olsen, Brigham Young University (73)

Overall Competition (all five events)

3rd Place

Vocational Division Justin Wilt, Northlands Job Corps (189)
Collegiate Women’s Division Meagan Huber, Brigham Young University (176)
Collegiate Men’s Division Bryce Crunkilton, Mid State Technical College (207.64)

2nd Place

Vocational Division Josiah Nolan, Northlands Job Corps (195)
Collegiate Women’s Division Kerstyn Perrett, Mid State Technical College (179)
Collegiate Men’s Division Daniel Allen, Utah State University (211.09)

1st Place

Vocational Division Stephan Moore, Northlands Job Corps (197)
Collegiate Women’s Division Katie Hawkins, Brigham Young University (191)
Collegiate Men’s Division Sean Davison, University of Wisconsin - Stevens Point (211.39)
 

2012 Scores

Individual Event First Place Finishers

Work Climb

Vocational Division Tyler Snyder, Northlands Job Corp
Collegiate Women’s Division Sage Waring, Warren Wilson College
Collegiate Men’s Division Todd Gorham, Warren Wilson College

Throw Line

Vocational Division Tyler Snyder, Northlands Job Corp
Collegiate Women’s Division Sage Waring, Warren Wilson College
Collegiate Men’s Division Nick Burch, Alamance Community College

Belayed Scramble

Vocational Division Tyler Snyder, Northlands Job Corp
Collegiate Women’s Division Ellen Stollenwerk, Milwaukee Area Technical College
Collegiate Men’s Division Nathan Mode, University Wisconsin Stevens Point

Safety Gear Check

Vocational Division Tyler Snyder, Northlands Job Corp
Collegiate Women’s Division Sage Waring, Warren Wilson College
Collegiate Men’s Division Todd Gorham, Warren Wilson College

Knowledge Exam

Vocational Division Bradford James, Northlands Job Corp
Collegiate Men’s Division Benjamin Mauer, Milwaukee Area Technical College

Overall Competition (all five events)

3rd Place

Vocational Division Dalton Ross, Northlands Job Corp
Collegiate Women’s Division Holly Zart, Mid-State Technical College
Collegiate Men’s Division Matthew Carpenter, Brigham Young University

2nd Place

Vocational Division Jason Hubbard, Northlands Job Corps
Collegiate Women’s Division Sage Waring, Warren Wilson College
Collegiate Men’s Division Job Farkas, UW Stevens Point

1st Place

Vocational Division Tyler Snyder, Northlands Job Corps
Collegiate Women’s Division Ellen Stollenwerk, Milwaukee Area Technical College
Collegiate Men’s Division Nathan Mode, UW Stevens Point